Picture
Emri: Víctor Valdés Arribas
Pozita: Portier
Data e Lindjes: 14-01-1982
Vendi i Lindjes: Hospitalet de Llobregat(Barcelona)
Gjatësia: 183 cm
Pesha: 78 kg
Numri: 1
Debutimi: FC Barcelona-At. Madrid (2-2, La Liga), 01/09/2002


Victor Valdes u regjistrua në ekipin e Barcelonës si i ri më 1 Korrik 1992, nga Peña Cinco Copas.

Në Shtator të atij viti ai u largua me familjen e tij në Tenerife dhe u kthye tre vite më vonë.

Pasi i tregoi vlerat e tij shumë shpejtë me ekipet e reja dhe Barca B, trajnerët e ekipit vendosën që në sezonin 2002-03 ishte koha që Valdes të jetë pjesë e ekipit të parë. Në fillim, ai ishte zëvendësues i Roberto Bonano mirëpo sezonin e përfundoi si zgjedhja e parë e trajnerit Radomir Antic.
Ai e forcoi vendin e tij në formacionin startues në sezonin 2003-04. Ai luajti në shumicën e ndeshjeve të Barcelonës atë sezon dhe pati paraqitje fantastike, duke ndihmuar ekipin të përfundonte në vendin e dytë.

Në sezonin 2005-06 Valdes ishte njëri nga lojtarët kryesor të Barcelonës që i ndihmoi klubit të fitonte Ligën dhe Ligën e Kampionëve. Veçanërisht të paharrueshme janë pritjet vendimtare që i bëri në finalen e Ligës së Kampionëve në Paris, ku Barça fitoi Ligën e Kampionëve për herë të dytë.

Në sezonin 2006-07 Valdes nuk mungoi asnjë herë dhe kështu luajti në të gjitha 38 ndeshjet në Ligë. Në sezonin 2007-08 ai gjithashtu ishte në të gjitha ndeshjet vetëm në tre ndeshjet e fundit ai pushoi për ti dhënë shansin Jose Manuel Pintos që të debutojë. Gjatë gjithë kësaj kohe Valdes është përmirësuar dhe tash është një nga lojtarët të cilët kanë luajtur më së shumti ndeshje për klubin.

Në sezonin 2008-09, ai fitoi trofeun Zamora për herë të dytë. Ai luajti në qdo ndeshje në Ligë duke përjashtuar 3 të fundit kur titulli ishte i siguruar. Ai pati paraqitje fantastike në finalen e Romës dhe u bë portieri i parë i Barcelonës që ka fituar Ligën e Kampionëve dy herë. Paraqitjet e tij fantastike bënë që ai të vazhdojë kontratën që e mbanë atë në Camp Nou deri në vitin 2014.

Ai fitoi Trofeun Zamora për herë të tretë në sezonin 2009-10 me disa nga statistikat e tij më të mria në karrierë: vetëm 24 gola të pësuar në 38 ndeshje në ligë (0.63 për ndeshje). Legjenda Antoni Ramallets është portieri i vetëm i Barcelonës që ka fituar trofeun më shumë (5 herë).

Paraqitjet e tij shumë të mira në klub bënë që ai të ishte një nga 3 portierët e Kombëtares Spanjolle në Kampionatin Botëror, edhe pse ai nuk luajti asnjë minutë në këtë kampionat të cilin e fituan.

Profili

Njëra nga gjërat që ai duhej të punonte pas sezonit të parë, ishte qëndrimi i tij në vend të vet, gjë që u përmirësua në sezonin e dytë me ekipin e parë. Ai tash është portier me kualitete të treguara dhe ka eksperiencë shumë të madhe që kur ishte i ri.

Çmimet

FC Barcelona

2010/11 Superkupa e Spanjës
2009/10 Liga
2009/10 Kampionati Botëror për Klube
2009/10 Superkupa e Evropës
2009/10 Superkupa e Spanjës
2008/09 Liga e Kampionëve
2008/09 Liga
2008/09 Kupa e Spanjës
2006/07 Superkupa e Spanjës
2005/06 Liga e Kampionëve
2005/06 Liga
2005/06 Superkupa e Spanjës
2004/05 Liga

Kombëtarja Spanjolle
Kampionati Botëror 2010

Çmimet individuale
2009/10 Trofeu 'Zamora'
2008/09 Trofeu 'Zamora'
2004/05 Trofeu 'Zamora'

Karriera
2010-11 FC Barcelona
2009-10 FC Barcelona
2008-09 FC Barcelona
2007-08 FC Barcelona
2006-07 FC Barcelona
2005-06 FC Barcelona
2004-05 FC Barcelona
2003-04 FC Barcelona
2002-03 FC Barcelona


Your comment will be posted after it is approved.


Leave a Reply.